Musimy pamiętać,
że po zabiegu piercingu w miejscu przekłucia powstaje otwarta
rana, przez którą do organizmu człowieka mogą wnikać
drobnoustroje chorobotwórcze.
Dlatego w tym pierwszym okresie
zalecane jest dbanie o szczególną higienę przekłutego miejsca,
aby uniknąć zakażenia.
- Pielęgnację należy wykonywać regularnie! Przemywaj świeżo przebite miejsce przynajmniej 2-3 razy dziennie (najlepiej rano i wieczorem) roztworem soli fizjologicznej i/lub płynem Octenisept. Następnie dokładnie posmaruj maścią Tribiotic. Używaj do tego gazika jałowego lub pałeczek kosmetycznych.
- Kolczyka używanego podczas pierwszego przekłucia nie wyjmuj do czasu całkowitego zagojenia z uwagi na zagrożenie podrażnienia kanału przekłucia. W zależności od miejsca przekłuciai indywidualnych cech organizmu czas gojenia może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.
- Ze względu na to, że skóra ludzka produkuje rozmaite wydzieliny, które wraz zanieczyszczeniami zewnętrznymi, brudem i kurzem, gromadzą się w kanale wkłucia, należy na bieżąco usuwać ich nadmiar. Z kolei nie należy przesadzać
z pielęgnacją, ponieważ to również, tak samo jak jej brak może powodować problemy. - Aby nie zgubić kuleczki lub całego kolczyka, sprawdzaj co jakiś czas czy kulki są prawidłowo dokręcone.
- Nie należy moczyć (kąpiele w wannie) okolicy przekłucia przez około 7 dni, korzystaj wtedy z kąpieli pod prysznicem.
- Unikaj kąpieli w akwenach wodnych: stawach, jeziorach, rzekach a w szczególności basenach publicznych, papierosów, sportów kontaktowych i ucisku przez ubrania.
- Unikaj spożywania dużej ilości alkoholu w początkowym okresie gojenia się przekłutego miejsca.
- Należy unikać opalania, głównie w solariach oraz przebywania w saunie przez około 2-3 tygodnie od przekłucia.
- Nie dopuszczaj w okolice przekłucia kosmetyków: pudrów, kremów, lakierów.
- Nie układaj się do snu na przekłutej części ciała.
Normalnym zjawiskiem, występującym po zabiegu piercingu jest:
- Odczuwanie dyskomfortu przez pierwsze dni po przekłuciu.
- Z przerwami możesz odczuwać ból, delikatne pieczenie lub inne nieprzyjemne odczucia.
- Delikatne sączenie się krwi po zabiegu. Jest to normalna reakcja uszkodzonej skóry, w której dodatkowo tkwi biżuteria.
- Wydzielanie się płynu zawierającego limfę oraz inne wydzieliny, które towarzyszą uszkodzeniu skóry. Płyn zazwyczaj jest koloru biało-żółtawego, który osadza się na biżuterii tworząc skorupę (strupki).
- Pojawiające się zasinienie, które zanika po kilku dniach - najczęściej występuje przy przekłuciu łuku brwiowego.
- Podczas gojenia mogą wystąpić tak zwane "wzloty i upadki". Znaczy to, że w początkowym okresie gojenia zdarzają się sytuacje, w których wszystko wskazuje na to, że miejsce przekłucia już jest prawie zagojone jednak po pewnym czasie następuje pogorszenie. Dlatego bardzo ważną rzeczą jest, aby podczas początkowego okresu gojenia się rany sumiennie zajmować się czyszczeniem i opieką przekłutego miejsca.
Opisane sytuacje nie zdarzają się wszystkim klientom.
Pamiętaj, iż każdy organizm może inaczej zareagować na przekłucie. Okres gojenia się jest bardzo rozpięty, iż uzależnione jest to od naszego organizmu oraz higieny, jaką zapewnimy świeżo przekłutemu miejscu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz